×

Students Achievements

Session
Competition
Awards
2021-22
5
7
2020-21
11
12
2019-20
09
22
2018-19
15
45

Students Achievements: 2021-22

Sr. No. Name of Student Competition Details Date Rank/Prize
1 Aryman Mendole   Ganeshotsav Mandala Art Competition  Organized by Vedic Tales, Nagpur   10th to 20th September 2021   5th Prize
2 Aryman Mendole   Elevate - Antaheen 21.0 Organized by Civil Dept. YCCE, nagpur     30th September to 2nd October 2021 2nd Rank
3 Pranjali Yelne Dome Building Competition  Organized by DIT ASCE International Student chapter D.Y Patil, Institute of Technology, Pimpri, Pune. 1st to 18th November 2021 1st Rank
4 Krutika Thakre Dome Building Competition  Organized by DIT ASCE International Student chapter D.Y Patil, Institute of Technology, Pimpri, Pune. 1st to 18th November 2021 1st Rank
5 Hardik Doshi Projectomania (Working Models) competition  conducted by St. Vincent Palloti College of Engineering and Technology Nagpur 28 -29 March 2022 1st Prize
6 Chetan Zade Projectomania (Working Models) competition  conducted by St. Vincent Palloti College of Engineering and Technology Nagpur 28 -29 March 2022 1st Prize
7 Chetan Zade Horizon competition  conducted by St. Vincent Palloti College of Engineering and Technology Nagpur 28 -29 March 2022 3rd Prize

Students Achievements: 2020-21

Sr. No.
Name of Student Competition Details Date Rank/Prize
1
Sejal Bhoyar District level essay writing competition organized by Teacher Association Chandrapur 01 August 2020 Winner
2
Anjali Gabhane National level Article writing competition organized by Priyadarshani  College Of Engineering 5th  September 2020 3rd consolation prize
3
Bhavesh Mishra War of Words  organized by Rotract club of PCE 09 September 2020 Runner Up
4
Vikram Dhanraj Ingle MECHMERISE 2K20 (Rejuvenate 4.0)  organized by St. Vincent Pallotti, Nagpur 26th -27th October 2020 Winner
5
Pranita fating MECHMERISE 2K20 (Rejuvenate 4.0)  organized by St. Vincent Pallotti, Nagpur 26th -27th October 2020 Winner
6
Prachiti Masram
Rutuja Kshirsagar
Aditya Nagulwar
The National Conference on Recent Trends in Civil Engineering (RTCE -2021)   organized by  Shri Ramdeobaba College of Engineering and Management
Nagpur
11-13 February 2021 1st position in Environmental Category
7
Anubhuti Gupta International Conference on Recent Advances in Civil Engineering for sustainable Development  Dept. of Civil Engineering, Maulana Azad National Institute of technology , Bhopal 13th to 14th Feb 2021 Best Paper award for presentation in technical session
8
Bhavesh Mishra Tug of war, Debate competition   organized by  NCC, VNIT campus Nagpur 22 Feb - 26 Feb 2021 Gold medal in Tug of war, Bronze medal in Debate competition
9
Kiran Bhivate Article Writing Competition On Constitution Day organized by YCCE (Language Lab), Nagpur 07 March 2021 2nd Consolation Prize
10
Kasifa Patel Kavyalekh Poetry Competition Arrange by YCCE 8th  March 2021 1st Consolation prize (Reach in top 5)
11
Sejal Bhoyar Drawing Competition organized by YCCE media and kalasparsh YCCE 8th  March 2021 2nd consolation prize
12
Yash Netke YCCE Toastmasters Contestant  organized by YCCE, Nagpur May 2021 3rd Rank (Club level)

Students Achievements: 2019-20

Sr. No.
Name of Student Competition Details Date Rank/Prize
1
Ulkesh Thawkar Loksabha Antaheen 2019
CE Dept.,YCCE,Nagpu
23-24 August 2019 Second Prize
2
Dhanashree Tayde AutoCad Antaheen 2019
CE Dept.,YCCE,Nagpu
23-24 August 2019 Third Prize
3
Nidhi Gosawi
Parakh Kartee
Piyush Kshirsagar
Vasundhara Jadho
Lokesh Tarak
National Student Technical Conference on natural and engineered sustainable technologies
KITS,Ramtek
7 September 2019 First Prize
4
Datta laxman mote Autocad
Rajiv gandhi college of engg, nagpur
25 August 2019 Second Prize
5
Eshan S. Gharpure
Siddhant P. Harde
Crane O Mania
Indian Institute of Technology, Bombay (IIT, BOMBAY)
3rd-5th January 2020 Secured 9th position along with Cash prize
6
Puja C. Khangar National Conference "Spandan-2020"
CT, YCCE, Wanadongri, Hingna road, Nagpur
13-14 March 2020 First prize
7
 Piyush Kshirsagar, Vasundhara Jadhao, Parakh Katre
Nidhi Gosavi
Lokesh Tarak
National Conference "Spandan-2020"
CT, YCCE, Wanadongri, Hingna road, Nagpur
13-14 March 2020 First prize
8
Swapnil S. Undirwade National Conference "Spandan-2020"
CT, YCCE, Wanadongri, Hingna road, Nagpur
13-14 March 2020 First prize
9
Aditya Bokade
Ujjawal Katre
Jyoto Landge
Kanchan Wakodikar
Asutosh Kamble
National Conference "Spandan-2020"
CT, YCCE, Wanadongri, Hingna road, Nagpur
13-14 March 2020 First prize

Students Achievements: 2018-19

S.N
Name of the Student Competition Details Date Rank/Prize
1
Saurabh Khobragade
Shrikant Bodhankar
Techono Quiz Antaheen 2018
Civil Dept. YCCE Nagpur
16th August 2018 First position
2
Swati Taram
Shubham Kawale
IPL Auction Antaheen 2018
Civil Dept. YCCE Nagpur
16th August 2018 First position
3
Apeksha Dhongade
Komal Dudhe
3 D Modelling Antaheen 2018
Civil Dept. YCCE Nagpur
16th August 2018 Second Position
4
Sneha Deshbhratar Man ki Baat Antaheen 2018
Civil Dept. YCCE Nagpur
18th August 2018 SECOND WINNER
5
Harshit Matte Quiz Competition Civil Software
Astral Informatics Pvt. Ltd. Nagpur
19th September 2018 FIRST WINNER
6
Sneha Deshbratar Quiz Competition Civil Software
Astral Informatics Pvt. Ltd. Nagpur
19th September 2018 First Runner
7
Juned Sheikh
Huzefa Khan
Pratikruti 19 National Level Project Competition 23 March 2019 Second Prize
8
Arti Bageshwar
Hema Shahare
Trupti Wankhade
Pratikruti 19 National Level Project Competition
Y.C.C.E
23 March 2019 Third Prize
9
Shrinath Sarpate National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
Y.C.C.E
25th – 26th  March  2019 FIRST PRIZE IN SESSION I
Komal Dudhe
Shubham Kawale
10
Arti Bageshwar National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
25th – 26th  March  2019 SECOND PRIZE IN SESSION I
Hema Shahare
Jais Jacob
Rupali Bhanarkar
Shailesh Ramteke
Taraksha Dharmik
Trupti Wankhede
11
Rohan Ghawghawe National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
25th – 26th  March  2019 SECOND PRIZE IN SESSION II
Sanket Shivankar
Jitendra Kurve
Linta Khorgade
12
Sahil Rangari National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
25th – 26th  March  2019 FIRST PRIZE IN SESSION III
Sanket Mahajan
Mohak Deshpande
Aditya Thombre
Parimal Borkar
13
Apurva Sukhdeve National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
25th – 26th  March  2019 SECOND PRIZE IN SESSION III
Mayuri Gawai
Riya Tiwari
Swapnil Pagrut
Taresh Parkhi
Toshik Dhanurkar
14
Dakshata Kirde National Conference On Advances in Engineering, Technology and Applied Sciences SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
25th – 26th  March  2019 FIRST PRIZE IN SESSION IV
Apeksha Dhongade
Shradha Bokse
Vipin Badwaik
15
Pranav Gawande
Prashik Janbandhu
Intercollegiate Table Tennis Tournament,
RTMNU
24th Sept to 26th 2018 College team secured Second place

Students Achievements: 2017-18

SN
Name of the Student Competition Details Date Rank/Prize
1
Anirudha Deshmukh Bride Building Antaheen 2017
Civil Dept. YCCE, Nagpur
18 August 2017 Runner Up
2
Anirudha Deshmukh Art Manian
Civil Dept. YCCE, Nagpur
18th – 19th August 2017 Second Position
3
Anirudha Deshmukh Logo Modelling Antaheen 2017
Civil Dept. YCCE, Nagpur
18th – 19th August 2017 First Position
4
Pranav Gawande Table Tennnis
Crescendowood board of certification, Tirpude institute of Management Education
4 -8 Oct. 2017 Second Prize
5
Pranav Gawande Table Tennis [Men] Weat Zone Inter University Table Tennis Championship
Solapur University
23 Jan – 26 Jan 2018 Selected for University Level Table Tennis Competition
6
Mugdha Deshmukh Fencing [Women] All India Inter university fencing
M.G.University Kottayam
17 Feb -19 Feb 2018 3rd Bronze Medal in Fencing (State Level)
Qualified for National Level Fencing
7
Sumit Kapse
Diwesh Meghe
Rahul Thakare
Basket ball Ashwamedh 2018
PCE, Nagpur
2th – 4th Feb 2018 Second Prize
8
Shraddha Rajguru One Week Training on IAS Preparation
YCCE Nagpur & Wainganga IAS Academy
5th Feb – 10th Feb 2018 Awarded Scholarship for Fulltime IAS Coaching
9
Anirudha Deshmukh Cynosure 2018 Brain Teaser
PCE Nagpur
9th – 10th March 2018 Second Prize
10
Anirudha Deshmukh Cynosure 2018 Bridge It
PCE Nagpur
9th – 10th March 2018 First Prize
11
Ankita Hurmude Pratikruti 2018 National Level Project Competition
YCCE, Nagpur
14th March 2018 Second Prize
12
Viral Chavan
Madhuri Kiswe
Shraddha Rajguru
Pratikruti 2018 National Level Project Competition
YCCE, Nagpur
14th March 2018 First Prize
13
Ajinkya A. Dawle SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
16th – 17th  March  20182018 FIRST PRIZE IN SESSION II
Akash M. Sonwalkar
Sarangdhar A. Mote
Shubham R. Giri
Tejas Netke
14
Krishna Khake SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
16th – 17th  March  20182018 FIRST PRIZE IN SESSION III
Kunal Gajbhiye
Nehal Janganwar
Aniket Changale
Akash Tekam
15
Anurag Khadse SPANDAN 2018
YCCE, Nagpur
16th – 17th  March  20182018 FIRST PRIZE IN SESSION IV
Akash D. Jibhakate
16
Pawan Pawar Impetus 2018 Project Competition
DBACER, Nagpur
17th March 2018 SECOND PRIZE